AKTUALNOŚCI

Marketingowe podsumowanie 2019 roku

7 stycznia 2020

Rok 2019 w branży marketingowej to czas nieustających zmian wymuszonych przez rynek i przyzwyczajenia. Trendy zmieniają się jak nigdy dotąd. „Stare”, sprawdzone metody nie przynoszą już oczekiwanych rezultatów, ponieważ klienci szybko się do nich przyzwyczajają. Trzeba więc szukać nowych metod na ich zaskakiwanie i wyprzedzanie konkurencji.
Wraz z prelegentami Golden Marketing Conference z trzech edycji w 2019 roku pokusiliśmy się o marketingowe podsumowanie ostatnich 12 miesięcy. Zapytaliśmy co lub kto ich zdaniem najbardziej zaskoczył/zaskoczyło i na co należy zwracać szczególną uwagę.

Angelika Jeżewska, Senior Marketing Specjalist, Brand Manager, Lenovo„Rok 2019, był rokiem dynamicznie rozwijającego się trendu Employee Advocacy oraz Social Selling, głównie w marketingu B2B. To także rok zmian w budowaniu strategii marketingowej, która obecnie często zbudowana jest wielokanałowo z uwzględnieniem szczegółowej analityki, by rzeczywiście dokładnie mierzyć kampanie i efektywnie wydawać budżety. Jednocześnie wzrosła waga content marketingu, który oczywiście zawsze był obecny, jednakże mam wrażenie, że teraz świadomość jego roli w całej strukturze kampanii i na poszczególnych jej szczeblach, jest jeszcze bardziej doceniana.”

 

Michał Kędzierski, szef komunikacji, EC1 Łódź
„Moim zdaniem trend, który na serio zmienia branżę, chociaż jeszcze nie widać tego szczególnie wyraźnie, to pokłosie coraz większej świadomości ekologicznej. A dokładnie dramatu, z którym zapewne przyjdzie nam się zmierzyć w związku ze zmianami klimatu. Nauka wieści kres gospodarki, rynku i przede wszystkim podejścia do wykorzystania zasobów jakie znamy. A to oznacza, że samo pojęcie postępu będzie trzeba poddać rewizji. Póki co udaje nam się funkcjonować tak, jakby nic się nie działo. Ale nawet w reklamie zaczynają pojawiać się akcenty nawiązujące do poważnych wyzwań ludzkości. Np. reklamy ING – nieporadne i w sumie dość straszne – w których dzieciaki wymuszają na dorosłych zmiany codziennych nawyków. Czemu straszne? Bo przenoszące na jednostki odpowiedzialność za zmaganie się ze zmianami klimatu, podczas gdy wymagane jest zaangażowanie wszystkich, w tym głównych graczy. Rządów, korporacji, firm.
Jak nasza branża odpowiada na te wyzwania? Póki co nijak. Tak jak nie mamy oporów przed reklamowaniem rzeczy ewidentnie szkodzących, tak potrafimy pomysłowo stroić naszych klientów w szaty pionierów rozwiązań pro-ekologicznych. Teraz naprawdę ważne jest powstanie frontu odpowiedzialnego marketingu. Takiego, który dobiera narzędzia z zielonej palety. Który na serio promuje skuteczne rozwiązania a nie wciska ludziom pożyczki w zielonym opakowaniu. Marketingu, który działa świadomie a nie automatycznie i po kosztach.
Wyglądam takich ludzi w działaniu. I nie w organizacjach pozarządowych ale w firmach, urzędach, placówkach kultury.”

 

Piotr Bucki, szkoleniowiec, wykładowca, Bucki Pro
„W wykładzie noblowskim Olga Tokarczuk mówi o czułości jako o tej najskromniejszej formie miłości. Nie mam złudzeń. Cały marketing nie będzie czuły. Nie będzie empatyczny. Nie będzie etyczny. Bo też w sumie nie musi. Mam jednak przekonanie, że coraz więcej marek będzie starało się komunikować swoje wartości i wrażliwości by lepiej rozmawiać z swoimi klientami. Zwłaszcza, że według raportu Edelmana „Earned Brand Report 2018”, już 64% z nich to tak zwani Belief Driven Consumers”. To klienci, którzy w swoich wyborach coraz rzadziej kierują się funkcjonalnymi cechami produktu czy cena. To klienci, którzy patrzą na markę przez pryzmat deklarowanych i wdrażanych w życie wartości. Marki autentyczne, szczere i polityczne – zaangażowane w ważne sprawy społeczne – będą miały mocniejszą bazę klientów wiernych i uważnych. Na pewno doprowadzi to także do powierzchownych działań – greenwashing (eko ściemy), czy pink washin (powierzchowne podszywanie się pod działania równościowe bez realnych zmian). Mam jednak dużą nadzieję, że doprowadzi do wzrostu siły marek, które potrafią się kierować nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale także celami intencjonalnymi i społecznymi. Bo świat naprawdę jest w tarapatach. Wszystkie ręce na pokład oznacza także ręce mądrych, autentycznych i czułych społecznie i ekologicznie marek.”

Michał Michalski. Trener zmiany nawyków
„Uważam, że szczególnie w marketingu B2B, w 2019 roku LinkedIn zajmuje czołowe miejsce wśród wszystkich narzędzi. Przed nami jeszcze wiele, ale już dziś widać, że w Polsce mamy największy potencjał w Europie (wg statystyk) do świetnej, profesjonalnej i co najważniejsze – skutecznej komunikacji. To, jeżeli chodzi o narzędzia. Natomiast biorąc pod uwagę całokształt marketingowego świata w 2019 roku, to widoczny jest trend w ludzkim podejściu do marketingu – coraz bardziej spersonalizowanym, kreatywnym i dbającym o człowieka.”

 

Monika Czaplicka, CEO, Wobuzz
„2019, jeśli chodzi o kryzysy, stał pod znakiem konfliktów między markami i influencerami oraz kryzysami influencerów (tak w Polsce, jak na świecie).
Z jednej strony coraz częściej influencerzy atakują i zaczepiają marki, zwracając uwagę na różne istotne aspekty – jakość, ekologię, ofertę itd. Z drugiej – zdają sobie sprawę, że to świetny sposób na promocję “na plecach” marki. Część z nich to słuszne zarzuty, część, niestety, tylko próba wybicia się.
Było jednak też trochę sytuacji, w których influencerzy stracili część wiarygodności – fatalnym lokowaniem produktu (np. czytając płynowi do prania), nieodpowiedzialnym zachowaniem (jak odrąbywanie kawałków figur) czy, już patrząc światowo, wpadkami typu – promuj się na wege, potajemnie wcinaj mięso.
Nie jest w tym nic niezwykłego – rynek się stabilizuje i profesjonalizuje, ale jeśli o kryzysy chodzi, to był to najbardzej znaczący trend tego roku. Czy będzie też w przyszłym? To się okaże, ale sądzę, że również będzie się działo.”

 

Wojtek Jeżowski, CEO, Black Rabbit
„Uczłowieczanie komunikacji B2B staje się co raz popularnym podejściem. W tym roku pojawiły się wyniki badań, z których wynika że większość decydentów chce by komunikacja B2B posiadała taką są kreatywność jak komunikacja B2C. Większość z nich również twierdzi, że podejmowaliby lepsze decyzje zakupowe gdyby kontent B2B bardziej ich angażował.”

 

Paweł Mielcarek, Dyrektor e-commerce, Cosmo Group
„Kreatywność – to ona zmienia trendy, burzy status quo i jest tym czego obawia się konkurencja. Zaraz za kreatywnością istotnym obszarem w który inwestuje się coraz więcej jest dział obsługi klienta. Dział, który najlepiej zna potrzeby konsumenta, skarbnica wiedzy dla marketingu i sprzedaży. Bo to właśnie zaopiekowany Klient jest największą wartością firmy i to właśnie ON najwięcej zamieszał w 2019 roku i zamiesza w nadchodzącym 2020 :)”

 

Dominik Karbowski – CO-CEO, Selectivv
“Z naszego punktu widzenia jest to z całą pewnością temat gromadzonych i analizowanych w sposób efektywny danych oraz ich stale rosnące wykorzystanie. W dobie popularyzacji smartfonów oraz większej mobilności odbiorców reklamy niemal z każdym dniem mierzymy się z jeszcze większą porcją informacji. Ich ilość wykracza poza ludzkie możliwości analityczne, dlatego rosnącą popularnością cieszy się data science. W marketingu to np. sztuczna inteligencja, algorytmy oraz aplikacje. Wykorzystując je możemy efektywnie agregować i profilować dane, a następnie wykorzystywać w wielu dziedzinach. W minionym roku w mediach można było znaleźć nasze analizy odnoszące się do aktualnych zagadnień. Poddaliśmy analizie społeczność ukraińską i oszacowaliśmy jej wielkość. Materiał był szeroko wykorzystywany w różnych kontekstach – społecznym, gospodarczym czy ekonomicznym. Powtórzyliśmy badanie “Niedziela bez handlu”, aby sprawdzić jak wprowadzona regulacja wpłynęła na sytuację ekonomiczną w Polsce. Przyjrzeliśmy się także użytkownikom alternatywnych form transportu, a także sprawdziliśmy jak bardzo prawdziwy jest stereotyp kibica ekstraklasy (nie jest).
Jednym z najciekawszych projektów minionego roku jest również Symulakra, cyfrowa instalacja znajdująca się na fasadzie centrum handlowego Plac Unii. W ramach projektu połączone zostały możliwości DOOH z analizowanymi w czasie rzeczywistym informacjami o użytkownikach znajdujących się w zasięgu ekranu. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy.
Co przyniesie kolejny rok? Dalsza integracja reklamy na urządzeniach mobilnych i ekranach w przestrzeni miejskiej oraz targetowanie po fizycznej lokalizacji użytkownika wydają się być jednymi z najważniejszych trendów. Popularność smartfonów i innych urządzeń mobilnych sprawia, że otoczenie fizyczne staje się kluczowym czynnikiem w procesie pozyskiwania nowych klientów.”

 

Marek Gonsior, Doradca marki
„Chociaż od kilku lat konsekwentnie mówi się o trendach związanych z technologią, rok 2019 nie przyniósł przełomu w tym zakresie. Marketerzy nadal masowo nie wykorzystują ani sztucznej inteligencji, ani rozszerzonej, ani wirtualnej rzeczywistości. Chociaż należy oczywiście zwrócić uwagę na coraz bardziej powszechniejsze użycie chatbotów i voicebotów. W związku z zaangażowaniem mediów w promowanie wiedzy o kryzysie klimatycznym, w zdrowym i zrozumiałym trendzie jest komunikowanie społecznej odpowiedzialności biznesu, w szczególności tej dotyczącej szeroko rozumianej odpowiedzialności za środowisko.”

 

Łukasz Dębski, Digital Marketing Lead, Socjomania
W 2019 roku dla mnie najważniejszy był ciągły rozwój LinkedIn. Aktualnie korzysta z niego ponad 3,7 mln użytkowników w Polsce (na świecie już 660 mln), mamy stworzonych ponad 60 tys Company Page. Niestety aktywności użytkowników nie są jeszcze takie duże, jak na Instagramie czy Facebooku – w tym miesiącu tylko ok 3,2% użytkowników przynajmniej raz w miesiącu tworzyło treść (dane z Sales Navigator).
Jednak może to być również plus – mniejsza rywalizacja z innymi użytkownikami na LinkedIn, większe zasięgi organiczne, łatwość wygenerowania zasięgu wirusowego to punkty, które przyciągają na portal coraz to nowych ekspertów. Dodatkowo nowe funkcje – czyli Wydarzenia, Hashtagi, Transmisja na żywo czy Relacje.prowadzą do tego, że coraz więcej osób zainteresowanych działaniami biznesowymi korzysta z tego portalu.

 

Patrycja Górecka-Butora, PR & Influencer Marketing Coordinator, Kazar
„Czy 2019 rok był rokiem influencer marketingu? Zdecydowanie! 46,2% marketerów deklarowało, że w tym roku zwiększy budżet na kampanie i faktycznie – obserwowaliśmy spory przyrost kampanii – zarówno na Instagramie czy YouTubie, jak i w mniej popularnych w ubiegłym roku Tik Toku czy podcastach. Czym zaskoczyła nas branża? Bukmacher LV Bet po sponsorowaniu gali Fame MMA poszedł o krok dalej i wprowadził… ofertę zakładów na YouTube. Dzięki temu fani influencerów mogą obstawić m.in. ile wyświetleń osiągnie dany film lub czy kanał zostanie zbanowany. Głośnym tematem byli wirtualni influencerzy – w Polsce pionierką została Sara Kosmos, na którą jak widać po zasięgu i komentarzach internauci zareagowali sceptycznie. Jedną z najlepiej ocenianych przez branżę kampanii była współpraca Samsunga z Sokołem pod hasłem „Na Twoich zasadach”. Jak na branżę wpłynie usunięcie liczby reakcji pod postami na Instagramie, czy pojawią się nowe nazwiska w czołówce polskiego YouTuba i czy jak prognozują niektórzy „bańka influencer marketingu pęknie? Mam nadzieję, że porozmawiamy o tym podczas kolejnych edycji Golden Marketing Conference.”